Cookie-Einstellungen

Dieses Tool hilft Ihnen bei der Auswahl und Deaktivierung verschiedener Tags / Tracker / Analysetools, die auf dieser Website verwendet werden.

Essentiell
Funktional
Marketing
Statistik

Jugendkompanie

As part of the transformation of the "Ballettschule of the Wiener Staatsoper" into the "Ballettakademie of the Wiener Staatsoper", which took place on September 1, 2013, the "Theaterklasse" was transformed into the "Jugendkompanie of the Ballettakademie of the Wiener Staatsoper", which is staffed by graduates of the Ballettakademie.

The young dancers, aged 18-22, participate in all productions of the Jugendkompanie, both as soloists and in the group, and thus have the opportunity to gain stage experience after their training in the context of various events, as is required today by international ballet companies as a prerequisite for an engagement. Participation in the Jugendkompanie is limited to two years.

Through training and rehearsals on an appropriate scale, as well as under the guidance of changing personalities, to ensure the further education of our graduates.

The repertoire is mostly composed of existing choreographies of the Ballet Academy as well as new creations, which can also be developed by members of the Jugendkompanie. Another focus of the repertoire is the rich tradition of Austrian ballet creation. Performances together with the Wiener Staatsballett at the Wiener Staatsoper, at the Vienna Volksoper and at various other venues as well as national and international tours are planned.

Co-operations with other ballet youth companies are desired and are to contribute with common events to achieve a stronger networking of the young dancers.

 

Jugendkompanie 2022/23
Ladies:
Giulia Cacciatori
Nina Cagnin
Matilda Poláková
Marie Reinprecht
Marie Ryba
Carolin Sachernegg

Gentlemen:
Simone Carosso
Christian Falcier
Kevin Hena
Marius Mathieu
Francesco Scandroglio

Jugendkompanie 2021/22
Ladies:
Julia Cata
Matilda Poláková
Marie Reinprecht
Marie Christine Ryba
Carolin Sachernegg

Gentlemen:
Riccardo Franchi
Marius Mathieu
Nicola Rizzo
Matteo Rondinelli
Francesco Scandroglio
Kevin Hena

Jugendkompanie 2020/21
Ladies:
Barbara Brigatti
Nola Cococenco
Gaia Fredianelli
Catherine Gajsek
Rizu Nakamura
Marta Schiumarini

Gentlemen:
Riccardo Franchi
Marius Mathieu
Nicola Rizzo
Matteo Rondinelli
Francesco Scandroglio
Yarden Zana

Jugendkompanie 2019/20
Ladies:
Aleksandra Aidu (ab Dezember 2019)
Teodora Balajel
Anamaria Copilau
Gaia Fredianell
Martina Dall' Asta
Catherine Gajsek
Alissa Persone (ab Dezember 2019)
Chiara Polato

Gentlemen:
Giovanni Buttacavoli
Gaspare Li Mandri (bis Dezember 2019)
Mattia Longhitano
Aleksandar Orlic (bis Dezember 2019)
Lance Posternak
Yarden Zana

Jugendkompanie 2018/19
Ladies:      
Tea Bajc
Eriona Bici                       
Aoi Choji
Martina Dall’Asta
Emely Hetterich
Olivia  Poropat

Gentlemen:      
Sergiy Golovin
Lan Dan Kerstanj
Giacomo Mandolini
Hanno Opperman

Jugendkompanie 2017/18
Ladies:      
Aoi Choji
Maria Giulia Fioriti
Maho Higashi
Giulia Pazzola
Marina Pena
Joana Reinprecht
Chiara Uderzo

Gentlemen:      
Theo Bourg
Matteo Magalotti
Sergiy Golovin
Lan Dan Kerstanj
Lorenzo Salvi

Jugendkompanie 2016/17
Ladies:      
Anna Bugulova
Natalya Butschko
Lucie Horna
Joana Reinprecht

Gentlemen:
Kristian Achberger
Luca Dimic
Matteo Magalotti
Domenico Messina (bis Dezember 2016)
Dominik Vaida
Wendelin Viehweider
Robert Weithas
 

Jugendkompanie 2015/16
Ladies:      
Marie Sarah Drugowitsch
Andrada Ion
Aimi Katsuta
Elisabeth Maiorano
Rosa Pierro

Gentlemen:
Alessio Capomasi
Andrea Di Tommaso
Sebastiano Mazzia
Gianni Melfi
Domenico Messina
Vincenzo Di Primo
 

Jugendkompanie 2014/15
Ladies:        
Emese Biro
Andrada Ion
Dominika Kovacs-Galavics
Eszter Szabo
Iulia Tcaciuc

Gentlemen:
Dragos Musat
Vincenzo di Primo
Francesco Piccinin
Christoph Schaller
Adrian Szelle
Michelle Tirapelle
 

Jugendkompanie 2013/14
Ladies:
Alice Celente dos Santos                                                                           
Madoka Ishikawa                                                                           
Dina Levin                                                                                     
Diana Sandu                                                 
Remi Tomioka
Gentlemen:        
Koki Nishioka           
Flemming Puthenpurayil                 
Sebastian Simic
 

Theaterklasse 2012/13
Nataly Bratanova
Krystina Ermolenok
Ilinca Gribincea
Sebastian Simic
 

Theaterklasse 2011/12
Ayumi Janda
Shunsuke Mizui
Keisuke Nejime
Madoka Sasaki
​​​​​​​

Theaterklasse 2010/11
Miriam Ensle
Yuki Kaminaka
Kristian Manev
Alexandru Pilca
Astrid Renner
Sae Tamura
Felipe Vieira
Alice White