Nurejew Gala 2019
Cast 28.06.2019
Details
Programme
Part I:
DELIRIENWALZER
Choreography: Roland Petit | Music: Josef Strauss
Natascha Mair – Davide Dato
JOCKEY-TANZ
Choreography: August Bournonville | Music: Carl Christian Møller
Arne Vandervelde, Dumitru Taran
FANNY ELSSLERS CACHUCHA
Choreography: Zorn/Hutchinson | Music: Andalusische Volksweise
Ketevan Papava
ESMERALDA PAS DE DEUX
Choreography: Nicholas Beriozoff | Music: Riccardo Drigo, Cesare Pugni, Romualdo Marenco
Liudmila Konovalova – Young Gyu Choi (Princpal dancer from the Dutch National Ballet)
LUMINOUS
Choreography: András Lukács | Music: Max Richter
Nina Tonoli – Jakob Feyferlik
ROMEO UND JULIA (Pas de deux from the 3rd act)
Choreography: Rudolf Nurejew | Music: Sergej Prokofjew
Julia: Ioanna Avraam | Romeo: Robert Gabdullin
TROIS GNOSSIENNES
Choreography: Hans van Manen | Music: Erik Satie
Olga Esina – Roman Lazik
COPPÉLIA (Excerpt from the 3rd act)
Choreography: Pierre Lacotte | Music: Léo Delibes
Swanilda: Natascha Mair | Franz: Jakob Feyferlik | Ensemble
Part II:
DORNRÖSCHEN (Excerpt from the 2nd act)
Choreography: Rudolf Nurejew | Music: Peter Iljitsch Tschaikowski
Prinz Florimund: Navrin Turnbull
Fliederfee: Oxana Kiyanenko
SCHWANENSEE (Excerpt from the 3rd act)
Choreography: Rudolf Nurejew | Music: Peter Iljitsch Tschaikowski
Odile: Kiyoka Hashimoto | Prinz Siegfried: Leonardo Basílio
DIE FLEDERMAUS (Excerpt from the 2nd act)
Choreography: Roland Petit | Music: Johann Strauß, arr. Gamley
Bella: Olga Esina | Johann: Vladimir Shishov
CANTATA (Excerpt: Pas de deux)
Choreography: Mauro Bigonzetti | Music: Gruppo „Assurd“
Alice Firenze – Eno Peci
OCHIBA
Choreography: Patrick de Bana | Music: Philip Glass
Nina Poláková – Manuel Legris
DER TALISMAN PAS DE DEUX
Choreography: Pjotr Gussew | Music: Riccardo Drigo, Cesare Pugni
Anastasia Nuikina (Guest from the Ballet Mariinski-Theater – Debut at the Wiener Staatsoper)
Kimin Kim (Guest, Principal Dancer at the Ballet Mariinski-Theater)
ARTIFACT SUITE (Excerpt)
Choreography: William Forsythe | Music: Johann Sebastian Bach
Madison Young – James Stephens, Natascha Mair – Davide Dato, Oxana Kiyanenko
Ensemble
Part III:
SYLVIA (3rd act)
Choreography: Manuel Legris nach Mérante a.o. | Music: Léo Delibes
Sylvia: Nikisha Fogo | Aminta: Denys Cherevychko | Orion: Davide Dato
Eros: Géraud Wielick | Diana: Ketevan Papava
Endymion: Kamil Pavelka | Ein Faun: Dumitru Taran
Ensemble
Programme
Part I:
DELIRIENWALZER
Choreography: Roland Petit | Music: Josef Strauss
Natascha Mair – Davide Dato
JOCKEY-TANZ
Choreography: August Bournonville | Music: Carl Christian Møller
Arne Vandervelde, Dumitru Taran
FANNY ELSSLERS CACHUCHA
Choreography: Zorn/Hutchinson | Music: Andalusische Volksweise
Ketevan Papava
ESMERALDA PAS DE DEUX
Choreography: Nicholas Beriozoff | Music: Riccardo Drigo, Cesare Pugni, Romualdo Marenco
Liudmila Konovalova – Young Gyu Choi (Princpal dancer from the Dutch National Ballet)
LUMINOUS
Choreography: András Lukács | Music: Max Richter
Nina Tonoli – Jakob Feyferlik
ROMEO UND JULIA (Pas de deux from the 3rd act)
Choreography: Rudolf Nurejew | Music: Sergej Prokofjew
Julia: Ioanna Avraam | Romeo: Robert Gabdullin
TROIS GNOSSIENNES
Choreography: Hans van Manen | Music: Erik Satie
Olga Esina – Roman Lazik
COPPÉLIA (Excerpt from the 3rd act)
Choreography: Pierre Lacotte | Music: Léo Delibes
Swanilda: Natascha Mair | Franz: Jakob Feyferlik | Ensemble
Part II:
DORNRÖSCHEN (Excerpt from the 2nd act)
Choreography: Rudolf Nurejew | Music: Peter Iljitsch Tschaikowski
Prinz Florimund: Navrin Turnbull
Fliederfee: Oxana Kiyanenko
SCHWANENSEE (Excerpt from the 3rd act)
Choreography: Rudolf Nurejew | Music: Peter Iljitsch Tschaikowski
Odile: Kiyoka Hashimoto | Prinz Siegfried: Leonardo Basílio
DIE FLEDERMAUS (Excerpt from the 2nd act)
Choreography: Roland Petit | Music: Johann Strauß, arr. Gamley
Bella: Olga Esina | Johann: Vladimir Shishov
CANTATA (Excerpt: Pas de deux)
Choreography: Mauro Bigonzetti | Music: Gruppo „Assurd“
Alice Firenze – Eno Peci
OCHIBA
Choreography: Patrick de Bana | Music: Philip Glass
Nina Poláková – Manuel Legris
DER TALISMAN PAS DE DEUX
Choreography: Pjotr Gussew | Music: Riccardo Drigo, Cesare Pugni
Anastasia Nuikina (Guest from the Ballet Mariinski-Theater – Debut at the Wiener Staatsoper)
Kimin Kim (Guest, Principal Dancer at the Ballet Mariinski-Theater)
ARTIFACT SUITE (Excerpt)
Choreography: William Forsythe | Music: Johann Sebastian Bach
Madison Young – James Stephens, Natascha Mair – Davide Dato, Oxana Kiyanenko
Ensemble
Part III:
SYLVIA (3rd act)
Choreography: Manuel Legris nach Mérante a.o. | Music: Léo Delibes
Sylvia: Nikisha Fogo | Aminta: Denys Cherevychko | Orion: Davide Dato
Eros: Géraud Wielick | Diana: Ketevan Papava
Endymion: Kamil Pavelka | Ein Faun: Dumitru Taran
Ensemble